Litjern

Like ved Litjern består bergrunnen av store mengder pegmatitt. I dette området er det ikke tidligere åpnet brudd for produksjon av feltspat, men det er prøvesprengt i flere små lommer. Området ble tilrettelagt for besøkende for første gang i 2007, og er et spennende område.

Mineraler:
Området er dårlig kartlagt, og de første overfladiske undersøkelsene viser at det finnes flere pergmatitter og følgende hovedmineraler er beskrevet:
Mikroklin, Cleavelanditt og kvarts. Det er også funnet beryll, gahnitt, amazonitt og muskovitt. 

Adgang:
Alle med gyldig gruvekort har tillatelse til å arbeide i gruva med håndredskap.
Gruvekort kan kjøpes ved gruva, Beryllen Mineralsenter eller i Iveland kommunes resepsjon, tlf. 37961200. 
All ferdsel i området skjer på eget ansvar!

Priser:
Benytt betalingsautomat som finnes ved gruva. Ønskes en billett som gjelder tilgang til samtlige fem gruver (Ivelandsgruvene) kan denne kjøpes på Iveland kommunehus eller Beryllen Mineralsenter. 

Annen informasjon:
Ta kontakt med de ansvarlige på mail.

Adkomst:
Fra Iveland kommunehus kjører du fylkesveien mot Frigstad (8 km). Området ligger ca 3,5 km vest for Frigstadkrysset. Parkeringsplassen er markert på høyre side av veien når du kommer østfra. Parkeringsplassen er skiltet. Det er merket sti til de forskjellige bruddene.

Gule sider: Litjern (merket med Frikstad. Litjern gruve ligger noe lenger vest, mellom Frikstad og Litjørna)